Verta žinoti

Austrės - tai dietinis, subalansuotas ir nekaloringas produktas, gausus baltymų bei angliavandenių. Austrės - tai gurmaniškas patiekalas, kupinas organizmui naudingų medžiagų: cinko, geležies, magnio, vario, kalcio, natrio, jodo, fluoro, fosforo, gliukozės, vitaminų А, В1, В2, В6, С, РР, В12. Be to, austrėse yra vos 2 gramai riebalų, o šimte jų gramų tėra 60-70 kalorijų. O ypatingos austrių amino rūgštys ir rekordinis cinko kiekis skatina abiejų lyčių atstovų lytinių hormonų sintezę. Austrės labai teigiamai veikia odos, plaukų nagų ir bendrą kūno būklę. Tuo nevengia pasinaudoti ir kosmetologai.

Austrių maistinės savybės

100 austrių mėsos yra:

Energijos - 66 Kcal/ 280 Kj

Vandens - 83,3 g

Baltymų - 8,6 g

Angliavandenių - 4,0 g.

Riebalų - 1,7 g

Austrės ir gėrimai prie jų

Dažniausiai gėrimu prie austrių yra pasirenkamas šampanas, bet ne tik šampanas gali padėti atsiskleisti ir sustiprinti tikrąjį austrių skonį ir aromatą. Į porą prie austrių tinka bet koks sausas, kiek rūgštus baltas vynas. Patariama vengti raudono vyno, jame esantis taninas gali nesiderinti su austrių skoniu. Kai kurie austrių mėgėjai jomis gardžiuojasi kartu su martiniu ar japoniška sake.

„Vyno klubas“ atstovai Linas Vaitulevičius ir Arūnas Starkus iš Lietuvoje esančių gėrimų įvairovės kaip idealiausią rekomenduoja šampaną Champagne Duval-Leroy Fleur Brut - klasikinis sausas, bet kartu ir vos salsvas putojantis vynas iš Šampanės. Tvirtas, harmoningas, minerališkas, kvepiantis baltaisiais vaisiais puikiai dera su austre – tiek su, tiek be citrinos. Skonis šiek tiek varijuoja nuo austrėje esančių „sulčių“ kiekio ir sūrumo.

Kitas neblogas derinys, anot vyno žinovų, yra 'Chardonnay' vynuogių vynas iš vėsaus Margaret Riverio regiono Australijoje: Sienna Winery Momentum Chardonnay 2005 - stilistiškai artimas Chablis vynams. Gaivaus vaisių skonio, svarus baltasis vynas, kvepiantis abrikosais ir greipfrutais. Diskretiškas ir subtilus vynas gražiai dera su austre ir leidžia išsiskleisti jos aromatui bei skoniui.

Austrės ir jų patiekimo būdai

Gyvos, neapdorotos austrės dažniausiai yra tiesiog apšlakstomos citrinos sultimis, actu ar maišytu padažu, kurio ingredientai gali varijuoti, tačiau dažniausiai į šį padažą įeina kečupas, krienai, aštrus padažas (pvz. Tabasco), Vorčesterio padažas ir citrinos sultys.

Restoranuose gyvos austrės dažnai patiekiamos su vietoje ruoštu padažu iš šviežio pjaustyto svogūno, pipirų, sauso balto vyno ir citrinos sulčių arba acto.

Dažniausiai austrės yra valgomos gyvos, bet jas taip pat galima ir virti, kepti, rūkyti ar troškinti. Svarbiausia tai, kad jos turi būti gyvos prieš pradedant jas gaminti. Šių dvigeldžių moliuskų skonį dažnai bandoma pabrėžti tiesiog sviesto ir druskos pagalba.

"Austrės Rockefeller būdu" - tai pasaulyje labai paplitęs austrių paruošimo būdas, ypač tinkantis prisibijantiems dar gyvų ir taip vadinamų „žalių“ jūros gėrybių. Patiekalas pavadintas turtingiausio JAV žmogaus vardu ne dėl to, kad jis brangus, bet todėl, kad jis turtingas savo skoniu: salierai, svogūnų laiškai ir špinatai, kartu su trupučiu aštraus padažo pabrėžia ir išryškina austrės skonį, parodo jį kiek kitame kontekste.

Austrių atidarymas

Austrės yra laikomos pastovioje temperatūroje (2-6 C), taigi šaldytuve jos gali išsilaikyti 5-7 dienas. Įsigijus austrių, prieš pradedant jas atidarinėti reikia įsitikinti, ar jos vis dar gyvos. Jei geldelė pravira - austrės vartoti negalima. Pravėrus geldelę, į ją pabeldus ji turėtų kaip mat užsidaryti. Jeigu austrė lieka pravira – tokią taip pat reikėtų kaipmat išmesti.

Austres sudedamos iškiliąja puse žemyn. Jas galima laikyti arba specialiose dėžutėse, kuriose jos transportuojamos su jūržolėmis, arba išdėlioti ant lygaus paviršiaus ir pridengti drėgna medžiaga. Tik jokiu būdu nepanardinkite jų į vandenį!

Daugelis galvoja, kad austres yra transportuojamos akvariumuose, pripildytuose jūros vandens. Tačiau laimei taip nėra, nes jų gabenimas būtų itin brangus. Iš tikrųjų austrės keliauja be vandens, sausame krepšyje, tik ne ilgiau nei 2 savaites. Būdamos gyventojomis tokio jūros kranto, kuris gali likti sausas daugelį dienų laukiant potvynio, austrės priprato geldeles pripildyti vandeniu ir sandariai jas uždariusios pasitenkinti tik tokiomis vandens atsargomis, kurias turi savo geldelėje. Bet tai pavyksta tik tuo atveju, jeigu geldelėje nėra įtrūkimų, kitaip moliuskas pasmerktas. Todėl prieš kelionę austrių laukia dar vienas, paskutinis, išbandymas - muzikinė fermos darbininkių klausa. Kriauklės pastuksenamos viena į kitą, pagal garsą yra atskiriamos tos, kurios yra tuščios ir įskilusios, jos atmetamos. Kad transportuojant austres, jos viena į kitą nesidaužytų, laikantis senųjų tradicijų, transportavimo krepšiai pripildomi Fucus šeimos rusvosiomis jūržolėmis (pūslėtaisiais guveiniais), kurių apstu ant pakrantės akmenų.

Austrės atidaromos ne anksčiau kaip prieš 3val prieš valgant. Ką tik pagautos austrės sūresnės nei tos, kurios buvo laikomos 1-2 dienas be vandens.

Austrių atidarymas tai dar vienas smagus ritualas šio gurmaniško patiekalo valgymo proceso metu, kurį vertėtų pasimokinti. Neveltui Airijoje kasmet vyksta austrių atidarymo čempionatas.

Norint atidaryti austrę Jums prireiks specialaus austrių atidarymo peiliuko, tvirtais ir trumpais ašmenimis, kartais yra naudojama ir stora pirštinė, tuo atveju jei peiliukas praslystų. Tvirtai laikykite austrę, užkiškite peiliuko galą tarp geldelių ir rėžkite išilgai, o tada staigiai peiliuką pasukite statmenu kampu. Kai austrę atidarysite, peiliuku nupjaukite jos raumenis, kuriais ji laikosi prisitvirtinusi prie geldelės. Saugokitės, kad neišpiltumėte skysčio esančio viduje. Austres atidarinėkite tik prieš pat patiekiant į stalą. Jei ragausit šviežias, išdėliokit jas ant grūsto ledo.